V означає Veremiy

 

На цей раз ми вирішили взяти інтерв'ю у соліста київського гурту Веремій Віталія Калініченка. Веремій це вже роками відомий серед українських поціновувачів рок-гурт, жанр якого визначається сумішшю modern-rock, alternative rock та heavy-folk.

1) Назва вашої групи звучить як «Веремій». Кому відомо, а кому ні – це ім’я легендарного змія Веремія, що жив на теренах України і, що там гріха таїти, їв діточок. Легенда говорить: “А змій розлігся на горі й на сонечку вигрівається, аж виблискують сім його щелеп, і тіло вилискує сімома хвостами, що сходяться в один, пишний та розкішний, як у пави”. Чому саме ця назва? Що стало поштовхом для назви групи в честь такого неоднозначного персонажа? Зараз ви створили алегорію на фільм МакТіга та Вачовські, та гасло вашого останнього концертного туру звучало як «V означає Veremiy». Звідки така ідея? Ви ще збираєтеся повертатися до обробки назви в автентичному ключі?

Назва «Веремій у нас з’явилася не завдяки легенді про дракона, буду казати вам чесно. Легенду про дракона я дізнався ледь не через тиждень після того, як назвав гурт. На жаль, тепер це все матиме не такий пафосний вигляд (сміється). Я шукав гарну назву для гурту і мені хотілося знайти щось близьке по духу з тим, що ми робимо. У тлумачному словнику я натрапив на це слово, і воно мені сподобалося. Воно означало якийсь гармидер, виплеск хаосної енергетики. Мені зайшло, я не довго думав і назвав так гурт.» Веремій (або веремія) згідно з академічним словником і справді означає: 1)Сильний крик, галас з метушнею, безладним рухом. 2) Вир, вихор, коловорот (прим. автора.) “Потім виявляється, що по Україні багато людей з прізвищем Веремій, і населених пунктів з такою назвою також немало. І тут я натрапляю на більш приємну для себе інформацію: є така романтична легенда, що був змій Веремій, який жив між Хмельниччиною і Тернопільщиною, де була територія князя Корятовича. Збереглися літописи про те, як князь долає цього змія. Це певного роду алегорія, адже Веремієм тоді швидше за все називали якусь посуху чи проблему, але більш круто звучало, що він «долав змія». Ми спеціально взяли назву «V означає Веремій», буду відвертий. Нам дуже подобається, як звучить фраза «V означає Вендетта». У людей і справді на слуху цей вислів, хоч не всі дивилися фільм. Ми просто зіграли на цьому, нічого особливого. Ми не збираємося повертатися до обробки назви в автентичному ключі, бо роки показали, що хоч таку назву сприймає наша стала аудиторія (їй це подобається і вона вже звикла), але є й люди, які приходять на наші концерти вперше і не дуже розуміють, що ця назва означає і т д. Тому ми будемо й надалі розвивати наші логотипи та назви.

2) Востаннє ви дали концерт на «ШЕфесті». Які плани щодо подальших виступів? Куди ви запросите фанатів наступного разу? 

У нас шикарні плани щодо подальших виступів. Ми хотіли б запросити наших фанатів у Київ на дуже відповідальний, великий сольний концерт, який відбудеться в клубі Atlas 28 жовтня. Це буде щось справді оригінальне і цікаве, адже презентуватимемо дещо нове. Що саме - дізнавайтеся з новин. Це буде, як мінімум, сингл, або й міні-альбом. Тому це варто відвідати, буде цікаво. Маємо дуже цікаві плани стосовно співпраці з надзвичайно відомими українськими виконавцями, але не буду поки що розкривати їхні прізвища. Ми плануємо низку концертів, можливо навіть в Києві, але не сольні, а більш фестивальні, можливо, зробимо акустичний сет в Києві, крім того, планується тур Україною.

3) Веремій існує з 2002 року. Ви на сцені вже протягом 15 років, що за цей період здається найбільш значущим? Яке досягнення гурту, на вашу думку, є ключовим?

Найбільшим і ключовим досягненням гурту, на мою думку, є те, що ми почали визнавати, що насправді до сих пір не вміємо грати і співати (сміється). І нормально почали займатися музикою не з 2002, а вже з 2008-2009. Спочатку в нас був доволі аматорський підхід до справи. Ми збиралися просто побринчати заради власного кайфу. А оскільки завжди збиралися однією компанією, нам треба було себе якось назвати. Тому можна сказати, що команда існує з 2002, але професійно почали займатися десь у 2008-9 році,  звідти я б і починав відлік. За цей час ми зробили кілька альбомів, і ось в жовтні 2017 може бути ще один міні-альбом. У нас є кілька кліпів і те, що ми зараз плануємо знімати. Наше найбільше досягнення - це те, що ми не зупинилися на півшляху, а пішли далі. Це те, що ми змінилися, усі люди змінюються. Хтось спочатку півжиття не їсть маслини і оливки, а потім починає їх любити. Люди люблять експериментувати, жити, щось змінювати, щось пробувати. Ми також не любимо стояти на місці, топтатися навколо якихось конкретних тем. Любимо розвиватися у музичному плані, у ліричному, текстовому. Комусь щось подобається, комусь ні. Велика кількість фанів, звичайно, відпала одразу, відсотків тридцять. Типу: «Чуваки, Ви спопсилися». Окей. Значить, такі люди просто не відчувають той надрив емоцій, який ми хочемо передати.

 

4) Кажуть «Не сотвори собі кумира», але без цього ж нікуди. Всі ми цим грішимо і на когось рівняємося. Від кого з існуючих в різні часи чи нинішніх легенд ви хотіли б почути пораду?

Мені дуже хотілося б почути поради від тих кумирів, яких я, на жаль, вже не зможу побачити в цьому житті. Це люди, які мене надихали, давали мені енергії, коли я йшов ще в школу і музику в плеєрі слухав, а  мене аж трусило, хотілся прям відповісти щось на уроці. Це Честер Беннінгтон з гурту Linkin Park. Мені й досі відбирає мову, коли я про це говорю. Dio, Motorhead, цих фронтменів вже з нами немає. А хотілося б з ними поспілкуватися.

5) З якими вітчизняними виконавцями ви підтримуєте дружні стосунки? З ким можете зібратися та потеревенити?

Ми підтримуємо дружні стосунки майже з 80% української сцени. Ми вдячні їм за те, що вони такі хороші.  Ми дружимо з «Тінь Сонця», «Kozak System», «Фіолет», і так далі. Я можу когось забути зараз -  ще й образяться (сміється).

6) “Веремій” по праву називається гуртом, адже вас, ні мало ні багато - 7 осіб. Невже присутність кожного визначає звучання всього гурту? Для правильної координації вам потрібен такий собі диригент чи кожен сам знає свою партію і все виконує без сторонньої допомоги?  

Нещодавно ми зустрічалися за філіжанкою кави з клавішником «Океану Ельзи», Мілошом Єличем, він послухав деякі наші композиції і сказав: «Чуваки, те що ви маєте, то ваше особисто, це повноцінно ваш саунд, якщо щось прибрати звідти, то буде вже трошки інше». І ми до цього справді довго йшли. Я пам’ятаю часи, коли ми були в пошуку, щось на кшталт: «Блін, щоб ще й віолончель була». У нас і справді була віолончель. А ще хотіли ліру додати, щоб взагалі було так автентично, з гітарами, так ”красіво”, А потім зіткнулися із ситуацією, що українські фестивалі, апаратура та звукорежисери не вміють співпрацювати з таким звуком, з таким наповненням дивним, це для України нетипово. Тому відмовилися від ідеї, звузили коло інструментів наскільки можливо. І довго йшли до того звуку, який би ми хотіли мінімально подавати. Тому диригент нам не потрібен, за роки роботи ми навчилися співпрацювати і слухати одне одного,  створили свій саунд. Якщо щось прибрати, нас не будуть так пізнавати.

7) Як ви оцінюєте стан української музики? Чи є щось, чого їй вітально не вистачає? Чи розвиток музики достатньо гармонійний на вашу думку?  

Українська музика дуже розвивається, і стан в неї чудовий. Всім би країнам відчувати такий прорив. Це дуже круто, що зараз є кого запрошувати на фестивалі, ти вже починаєш вибирати. В тебе вже немає лише 5 чи 10 артистів, з яких не можна вибрати. І це дуже класно, є конкуренція, здорова, жива.

8) Віталію, відомо, що останні кліпи на пісні «Холодна вода» та «Якщо йдеш» ти режисував самостійно. Що це, друге покликання? Чи збираєшся ти зробити з цього традицію й надалі займатися створенням відеосупроводу?

Кліп «Якщо йдеш» я не режисував самостійно, самостійний досвід це «Холодна вода». Що стосується «Якщо йдеш», то це було співробітництво зі студією «Born Vision». Вони дуже великі молодці, і знімають кліпи багатьом артистам. У нас була ідея «Давайте знімемо щось у стилі з Тарантіно», і вони підхопили «Тарантіно, це ж круто» і було дуже цікаво  мати справу з цими людьми. Мені подобається в конкретний момент часу щось робити. Тобто мені хотілося зняти кліп - я зняв. Мені захотілося попрограмувати -  я попрограмував. Я захотів поспівати – я поспівав. Класно, коли є чим займатися в житті, є натхнення. Можливо, колись ще до цього повернуся.

9) Ви повністю змінили свій імідж – модне вбрання та зачіски, пісні про кохання, кліпи в жанрі західного екшену. Що залишилося у вас автентичного? Що й досі виокремлює гурт з-поміж інших виконавців?

Якщо увімкнути «Веремій», де звучать важкі гітари під наш акустичний супровід  флейти і скрипки, то це ні з чим не порівняється, з кимось з українських виконавців так точно. Це вирізняє наш саунд. І ми впізнавані.

10) І останнє. Ваш гурт достатньо чисельний. Можливо, хтось з вас жартує ліпше за інших, або пропонує геніальні рішення? У кого найліпший смак?

Важко виділити, але у нас кожен в гурті особистість. І це дуже класно, що у нас справді гурт, а не фронтмент & команда. У кожного є про що поговорити, над чим пожартувати чи поплакати…а смак найкращий у мене (сміється).